
Hogyan kell helyesen lemérni a falnyílást?
Milyen módon kell lemérni helyesen a falnyílást?
Amennyiben üres falnyílásunk van, azaz vagy újonnan épített a fal, vagy már kibontattuk a régi ajtót, abban az esetben egyszerű dolgunk van: egy centivel, vagy lézeres mérővel mérjük le az alábbiakat:
A falnyílás szélességet három helyen mérjük minden falnyíláson belül: a falnyílás felső harmadában, a közepénél és az aljánál. Azért szükséges több helyen is lemérni, mert nem biztos hogy "egyenes" a fal, azaz - szélsőséges esetekben akár - centikben mérhető különség is előfordulhat a falnyíláson belül. A nagyon egyenetlen falak esetén a fal javítására lesz szükség, kis eltérés estén pedig a legkisebb lemért méretet kell alapul venni rendelés esetén.
A falnyílás magasságot a VÉGSŐ BURKOLAT TETEJÉTŐL számítva kell megadni ! Azért nagyon fontos ez, mert az ajtók utólag beépíthető tokkal készülnek, azaz "ráülnek" a végső burkolatra, legyen az akár égetett kerámia, vinyl, laminált padló, vagy faparketta. És mivel ezen padlóburkoló anyagok vastagsága a 2 mm-től 2 cm-ig terjed, nem mindegy, hogy melyik típussal kalkulálunk. Amennyiben le van már fektetve a végső burkolat, akkor szintén egy centivel mérjük meg az üres falnyílás magasságát, két helyen legalább, mivel magasság esetén is lehet egy falnyíláson belül méretbeli eltérés.
Amennyiben még nincs meg a végső burkolat, akkor új építés esetén a "0" szintet kell figyelembe venni (erre a szintre mindenképp kérdezzen rá kivitelezőjénél), ugyanis ez a "vonal" jelzi az építkezés során azt a szintet, ami a végső burkolat teteje lesz. Felújítás esetén pedig a meglévő burkolattól kell mérni, vagy a leendő burkolat magasságát kell levonni az aljzatbetontól mért falnyílás magasságból.
Falvastagság tekintetében a 6 cm-es panel beton szerkezettől a 40 cm-es tégla tartófalig nagyon széles a skála. A falvastagságot "mindennel együtt", azaz vakolattal / gletteléssel, adott esetben csempével együtt kell lemérni. Amennyiben még nincsenek rajta a falon ezek a végső elemek, akkor ezek vastagságát hozzá kell kalkulálni a nyers falvastagsághoz.
Amennyiben be van még építve a régi ajtó, de időben szeretnénk megrendelni az újakat, abban az esetben mindenképpen BELTÉRI AJTÓ BEÉPÍTÉSÉBEN GYAKORLOTT ASZTALOS SZAKEMBER szaktudására lesz szükség ahhoz, hogy helyes falnyílás méretet adjunk meg az ajtók gyártásához. Lehetőség van a régi ajtók kibontása nélkül is lemérni a falnyílást - amennyiben a felújítás ütemezése ezt megköveteli - , de ezt semmiképpen ne magunk végezzük el !
Asztalos kollégáink rendkívűl nagy szakmai tapasztalattal és gyakorlattal rendelkeznek mindegyik beltéri ajtó beépítése terén! Közel 20 éve dolgozunk együtt, a legbonyolultabb beépítési helyzetekkel is találkoztunk már, és mindet megoldottuk, az Ügyfelek legnagyobb megelégedésére!
Forduljanak hozzánk bizalommal! Telefonon vagy emailen egyeztetve kollégáink előzetes tanácsod tudnak adni arra vonatkozóan, hogy szükséges-e a felmérés. Amennyiben szükségesnek látják, akkor az asztalos csapatunk teljes körű műszaki tanácsadást is nyújt a helyszínen. Az ország egész területén, adott esetben külföldön is végzünk felmérést és beépítést!