Blog
Mi az a CPL ajtó, és miért érdemes mellette dönteni?
A CPL ajtó egy korszerű, tartós ajtó, amely ideális megoldás lehet otthonokba és irodákba egyaránt. A CPL, azaz „Continuous Pressure Laminate” technológiával készült beltéri ajtó speciális, nagy nyomáson préselt laminált felületet kap, amely kiemelkedően ellenáll a karcolásnak, ütődéseknek és a vegyi hatásoknak.
MILYEN EGY JÓ FALBAN FUTÓ TOLÓAJTÓ?
- esztétikus: tökéletesen harmonizál a lakásban lévő többi belső ajtóval,
- helytakarékos: akár 2 m2 alapterületet és 2 m2 falfelületet spórolhat meg egy normál nyíló ajtóhoz képest. Nyitáskor ugyanis az ajtó a (gipsz-karton) fal két oldala közötti dobozszerű szerkezetbe csúszik be, így az ajtó nem foglal el helyet a helyiségből, ráadásul a falfelület az ajtó körül szabad marad, ahová Ön akár szekrényt, akár mosógépet, akár más hasznos tárgyat helyezhet,
- tartós: beszerelés után évekig nem kell állítani, javítani,
- a hanggátlása megközelíti a nyíló ajtókét, sokkal jobb, mint a fal előtt futó tolóajtóké.
A beltéri ajtók felületét alapvezően négy nagy csoportba lehet sorolni:
- dekor felület
- CPL felület
- festett felület
- furnérozott felület
Mivel a mai technológiával gyártott beltéri ajtók zöme azonos / hasonló szerkezettel készül, ezért a beltéri ajtók árát legnagyobb mértékben a felület típusa befolyásolja.
A DEKOR felület papír alapanyagú laminált fólia, mely általában famintázatú, vagy fehér színű. A gyártók ezzel a fóliával vonják be gyártás során az ajtólapot és az ajtótokot is, melynek eredményeként egy sima fehér, illetve fautánzatú ajtót kapunk. Normál, magánlakásban történő használatra szánt termékek, melyek a karcolást és egyéb erőbehatást csak mérsékelten állják. Jellemzően néhány színben és magyar szabványos méretekben kaphatók, kedvező árfekvésben.
A CPL (CONTINUOUS PRESSURE LAMINATE) felület egy kimondottan magas kopás- és karcállósággal rendelkező melamin gyanta alapanyagú, hengerezéses technikával készülő vegyszerálló felület, mely nagyon sokféle faerezetes árnyalatban, valamint számos UNI színben ( a fehértől, a szürke és barna különböző átnyalatán át, piros, rózsaszín, sárga és fekete színek számtalan árnyalatában) készül. Javasolt magánlakásba, iroda és ipari felhasználsára egyaránt. Tartós, dekoratív felület, mely sokszor megtévesztésig hasonlít a furnérozott felületre.
Egyes gyártók speciális, egyedi CPL felületet használnak az ajtók gyártása során, ilyen pld. a Hörmann PALA, ULTRAMATT és TEXTILMINTÁS felülete, melyek egészen egyedi hangulatot varázsolnak a beltérbe.
Milyen módon kell lemérni helyesen a falnyílást?
Amennyiben üres falnyílásunk van, azaz vagy újonnan épített a fal, vagy már kibontattuk a régi ajtót, abban az esetben egyszerű dolgunk van: egy centivel, vagy lézeres mérővel mérjük le az alábbiakat:
A falnyílás szélességet három helyen mérjük minden falnyíláson belül: a falnyílás felső harmadában, a közepénél és az aljánál. Azért szükséges több helyen is lemérni, mert nem biztos hogy "egyenes" a fal, azaz - szélsőséges esetekben akár - centikben mérhető különség is előfordulhat a falnyíláson belül. A nagyon egyenetlen falak esetén a fal javítására lesz szükség, kis eltérés estén pedig a legkisebb lemért méretet kell alapul venni rendelés esetén.
A falnyílás magasságot a VÉGSŐ BURKOLAT TETEJÉTŐL számítva kell megadni ! Azért nagyon fontos ez, mert az ajtók utólag beépíthető tokkal készülnek, azaz "ráülnek" a végső burkolatra, legyen az akár égetett kerámia, vinyl, laminált padló, vagy faparketta. És mivel ezen padlóburkoló anyagok vastagsága a 2 mm-től 2 cm-ig terjed, nem mindegy, hogy melyik típussal kalkulálunk. Amennyiben le van már fektetve a végső burkolat, akkor szintén egy centivel mérjük meg az üres falnyílás magasságát, két helyen legalább, mivel magasság esetén is lehet egy falnyíláson belül méretbeli eltérés.
Amennyiben még nincs meg a végső burkolat, akkor új építés esetén a "0" szintet kell figyelembe venni (erre a szintre mindenképp kérdezzen rá kivitelezőjénél), ugyanis ez a "vonal" jelzi az építkezés során azt a szintet, ami a végső burkolat teteje lesz. Felújítás esetén pedig a meglévő burkolattól kell mérni, vagy a leendő burkolat magasságát kell levonni az aljzatbetontól mért falnyílás magasságból.
Falvastagság tekintetében a 6 cm-es panel beton szerkezettől a 40 cm-es tégla tartófalig nagyon széles a skála. A falvastagságot "mindennel együtt", azaz vakolattal / gletteléssel, adott esetben csempével együtt kell lemérni. Amennyiben még nincsenek rajta a falon ezek a végső elemek, akkor ezek vastagságát hozzá kell kalkulálni a nyers falvastagsághoz.
Az ajtólapok 40 mm vastagok, két MDF réteg alkotja az ajtólapok külső vázát, melyek le vannak fedve az adott felülettel (dekor, CPL, festés, furnér). A két MDF réteg között padig az ajtólap belső szerkezetés alkozó papírrács (máhsejt-szerkezet), furatolt forgácslap vagy tömör forgácslap betét található. Fontos tudni, hogy az ajtólap merevségét, formatartósságát semmilyen módon nem befolyásolja a betétszerkezet!
Papírrácsbetétes szerkezet:
A legtöbb gyártó alapverzióban papírrácsbetéttel készíti a termékeit. Ennek a típusnak az előnye a könnyű ajtólap súly és a kedvezőbb árfekvés.
Furatolt forgácslap betét:
A furatolt forgácslap betétszerkezetet abban az esetben ajánljuk, ha kisség nagyobb hanggátlásra van szükség két helyiség között. A tömörebb szerkezet kissé nagyon súlyt, és jobb hangszigetelést biztosítanak. Ezzel a betétszerkezettel a méretre készült CPL, festett, furnérozott ajtók, valamint a Hörmann beltéri ajtók rendelhetők.
Bár a beltéri ajtó kilincsek elsődleges funkciója az ajtók nyitásának és zárásának megkönnyítése, sokan elfelejtik, hogy ezek a kis tárgyak sokkal többet is képviselhetnek. A kilincs nem csak egy egyszerű fogantyú, hanem egy kifejező dizájn eleme is, amely hozzájárul otthonunk stílusához és hangulatához. Ebben a cikkben felfedezzük a beltéri ajtó kilincsek sokoldalúságát és azt, hogy hogyan lehetnek a belső tér díszítésének és funkcionalitásának fontos részei.